HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znaš

Kremenadlica Blog 2024-09-19

Sve o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice - simptomi, dijagnoza, lečenje i prevencija.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znaš

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ove promene na koži i sluzokoži izaziva humani papiloma virus (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa.

Šta je HPV i kako se prenosi?

Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju obične kožne bradavice, a oko 30 tipova izaziva polne kondilome. Najopasniji su tipovi 16, 18, 31 i 45 koji mogu dovesti do razvoja raka, dok tipovi 6 i 11 najčešće izazivaju kondilome koji ne prelaze u maligno oboljenje.

Virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se nalaze na penisu, otvoru uretre, a kod žena na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu. To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.

Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza

Važno je naglasiti da se HPV ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer virus ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje histološkim i drugim ispitivanjima.

Postoje slučajevi gde se kondilomi mešaju sa drugim stanjima kao što je polipoza, koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta. Zbog toga je veoma važno tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju (lečenje tečnim azotom)
  • Lasersko uklanjanje
  • Primenu lokalnih preparata (podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina)
  • Hirurško uklanjanje

Bitno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa (bradavice), a ne i sam virus. Nakon lečenja, virus može ostati u organizmu u latentnom obliku i ponovo se aktivirati kada imunitet oslabi.

HPV i trudnoća

Kondilomi se često javljaju kod trudnica zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, a laserska vaporizacija grlića materice se obično radi 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija: Vakcine protiv HPV

U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Postoje dve vrste vakcina koje se daju u tri doze, a najveći efekat imaju ako se primene pre početka seksualnog života.

Kliničke studije pokazale su da vakcina u 100% slučajeva sprečava pojavu raka grlića materice kod žena koje prethodno nisu bile izložene virusu. Preporučuje se devojkama i ženama između 9 i 26 godina.

Zaključak

HPV infekcija i kondilomi su veoma česti problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, mogu se uspešno kontrolisati. Vakcinacija predstavlja najefikasniji način prevencije ozbiljnih posledica HPV infekcije, uključujući rak grlića materice.

Najvažnije je ne paničariti i konsultovati više stručnih lica pre donošenja bilo kakvih odluka o lečenju. Redovne ginekološke kontrole i svešćenost o sopstvenom zdravlju ključni su u borbi protiv ovog virusa.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.