Emocionalna inteligencija - Ključ uspeha i ličnog zadovoljstva

Kremenadlica Blog 2024-06-17

Otkrijte zašto je emocionalna inteligencija (EQ) važnija od IQ-a za društveni uspeh i ličnu sreću. Testovi, vežbe i praktični saveti za razvoj EQ.

Emocionalna inteligencija - Ključ uspeha i ličnog zadovoljstva

Biti pametan do sada je uglavnom značilo imati visok koeficijent inteligencije (IQ). Ali šta je sa koeficijentom emocija (EQ)? Današnja nauka zaključuje da društveno najuspešniji i lično najzadovoljniji pojedinci nisu oni što ih obeležava puki visoki broj racionalne inteligencije.

Šta je emocionalna inteligencija?

Potpuno ostvarenje sopstvene ličnosti pripada emocionalnoj inteligenciji - sposobnosti da se saoseća sa drugima, procenjuje, stvara dobre odnose, bude privlačan, kao i drugim emocionalnim veštinama koje su presudne da se neko zaista uklopi u društvo i bude uspešan, a time koristan kako sebi tako i okolini.

Mnogi izuzetno inteligentni ljudi se u životu jednostavno ne snađu. To može značiti da su im nedostajale veštine kao što su borbenost, samokontrola, istrajnost, samomotivacija, snalaženje u grupi, empatija.

Test emocionalne inteligencije

Za početak, proverite svoj EQ jednostavnim testom. Na pitanja odgovorite sa T (tačno) ili N (netačno):

  1. Ako me verbalno napadnu, obavezno se razljutim
  2. Dobro se nosim sa tuđim osećajima tuge, čak i mojih najbližih
  3. Ukoliko mi neko preti fizički, osećam ljutnju i strah
  4. Mogu se odlučiti da volim nekoga, a onda to i pokazujem
  5. Dobro podnosim tuđi gnev i mržnju
  6. Zbog nekih stvari se redovno brinem
  7. Ponekad i u nekim situacijama osećam stid
  8. Osećaji ljutnje neprestano mi se vraćaju zbog pojedinih situacija ili osoba
  9. Zbog nekih stvari iz moje prošlosti osećam stid
  10. Ponekad se osećam poniženo

Poželjni odgovori: 1-N, 2-T, 3-T, 4-T, 5-T, 6-N, 7-N, 8-N, 9-N, 10-N.

Kako se razvija emocionalna inteligencija?

Za razliku od intelektualne inteligencije koja se može razvijati u određenoj dobi i do određenih granica, emocionalna se može razvijati bez obzira na životnu dob. Svako može da nauči da komunicira i kontroliše emocije, da razvije osećaj empatije, da spozna sebe ako to želi i da posveti tome određenu pažnju. Ponekad to nije lako, ali se isplati.

Neurobiologija emocija

Naše emocije kontroliše izvesna žlezda - amigdala, koja živi i radi u našem mozgu. Ona je skladište svih naših zapamćenih emocija i zbog toga smo u stanju da nekad emotivno reagujemo i pre nego što smo zaista svesni situacije. Pre nego što stignemo da razmislimo o nečemu, mi zatičemo sebe kako smo već reagovali.

Impulsi iz amigdale upozoravaju nas: "Ovo je prepoznatljivo, dobro, loše, strašno, opasno". Zato nam se neko na prvi pogled može dopasti, a neko nam može samo uz veliki trud postati drag, iako za to nema nikakvih konkretnih razloga koje bismo mogli definisati.

Kako vladati emocijama?

Vladati sobom ne znači da treba potiskivati emocije, nego postizati ravnotežu kontrolom ekstremnih emocija. Potiskivanje unutrašnjih tenzija ili robovanje burnim reakcijama može dovesti do patoloških stanja kao što je depresija, anksioznost, nesavladivi napadi besa, panike, manijakalni ispadi.

Ne možemo svi uvek biti ni srećni niti uvek ljuti - pa ličili bi na smajlije. Tako svakako, život se sastoji iz prijatnih i neprijatnih osećanja. Za duševno zdravlje važno je umeti održati meru. Umeće samosmirivanja je neophodna životna sposobnost i veština.

Emocionalna inteligencija kod dece

Roditeljski zadatak je da decu nauče da raložno prolaze kroz emocionalne lomove, da nauče da sami sebe umire, objasne uzroke svojih nemira i pokušaju da reše problem, a ne da nad njim histerišu ili očajavaju. Svi mi možemo biti svoji najbolji psihoterapeuti.

Deca posebno mala sastavljena su samo od emocija - to su "sundjeri" koji upijaju osećanja. Izraz lica roditelja, ton glasa, način govora - nepogrešiva su emocionalna poruka za dete. Ono će odmah prepoznati negativne emocije. Nije dovoljno da ih odrasli prikrivaju, već da ih potpuno eliminišu.

Zaključak

Emocije i razum su nam dati kroz dve vrste inteligencije - obe jednako važne za uspeh i sreću u životu. Cilj je da naučimo kako inteligentno upotrebljavati svoju emocionalnost. Psiha i emotivna stabilnost su najbolji saveznici i u borbi sa vrlo teškim životnim izazovima.

Samo onaj ko uspe da sakupi svu pozitivnu energiju i savlada strah, osećanje očaja, izgubljenosti i panike, može da pobedi i najveće životne prepreke. Takvo iskustvo te promeni za ceo život i shvatiš koliko su beznačajne neke sitnice zbog kojih se nerviraš u svakodnevnom životu. Kao da se ponovo rodiš očišćen od svih loših emocija i naučiš da jednostavno kažeš: "Život je lep".

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.